Justin Schneidermans forskargrupp har nyligen fått en artikel publicerad i den vetenskapliga tidskriften Scientific Reports. Artikeln som publicerades den 31 maj heter ”Input-dependent modulation of MEG gamma oscillations reflects gain control in the visual cortex”. Artikelns huvudförfattare är Elena Orekhova, forskare vid Gillbergcentrum vid Göteborgs Universitet samt Moscow State University of Psychology and Education och MedTech West.
De publicerade resultaten visar för första gången i en studie på människor att MEG (magnetencefalografi) är en teknik som kan användas för att mäta balansen hos neural aktivitetet i hjärnan.
Hur hjärnans ”gas- och bromssystem” fungerar är något som vi behöver veta mycket mer om när det kommer till både diagnostisering av och behandling mot många sjukdomar, exempelvis epilepsi och autismspektrumstörningar. Många av de läkemedel och andra behandlingar som ges har inte önskvärd effekt på alla patienter, och de kan också ge biverkningar. Därför letar forskare efter nya metoder för att kunna mäta den neurala aktiviteten i hjärnan och i framtiden kunna ställa säkrare diagnoser, men också kunna mäta effekten av både läkemedel och andra behandlingar.